Dofarbené a syntetické minerály – alebo viete, čo kupujete? 2. diel


Vďaka veľmi pozitívnym ohlasom z prvého dielu „dofarbené a syntetické minerály alebo viete, čo kupujete?“ sme sa rozhodli vytvoriť pre Vás ďalší článok popisujúci tie najbežnejšie umeliny na trhu s minerálnymi korálkami a náramkami.

Lápis Lazuli

Tentoraz by som sa s Vami chcela podeliť o príbeh, ktorý sa stal kamarátke mojej kamarátky. Tá chcela dať svojmu priateľovi originálny darček k výročiu, ktorý by mu pripomínal jeho milovanú, a tak sa rozhodla pre náramky pre páry. Sadla si k počítaču a napísala do vyhľadávača „náramky pre páry“ a klikla hneď na jeden z prvých navrhovaných odkazov, ktorý na ňu vyskočil. Prišla na nemenovanú stránku a po chvíľke ju zaujali nielen podľa vzhľadu, ale predovšetkým podľa ich účinkov, náramky pre páry vyrobené z drahého kameňa Lapis lazuli – ten bol aspoň uvedený v materiálovom zložení.

Potom čo balíček s náramkom prišiel a slečna si ho rozbalila, čakalo ju nepríjemné prekvapenie: korálky na náramku síce vyzerali rovnako ako na fotke, avšak jeden z nich bol viditeľne poškodený, časť korálku chýbala – pravdepodobne sa odštiepila. To odhalilo vnútro korálku, ktoré nebolo ani zďaleka tak pekné ako jeho do čierno-modra sfarbený povrch, ale naopak bolo namiesto toho vyplnené akousi šedou horninou, nápadne pripomínajúcu betón. Boli jej teda hneď jasné dve veci:

1. Že sa jedná o umelý a dofarbený kameň.

2. Že taký darček k príležitosti niekoľkoročného výročia nepripadá do úvahy.

Našťastie sa zverila našej spoločnej kamarátke a tá si ihneď spomenula na mňa a na Trimakasi. Celá situácia bola nakoniec zachránená náramkami pre páry z našej dielne.

Detailná fotka korálku vydávaného za Lapis lazuli – navyše s povrchovým poškodením a viditeľnou výplňou

Pôvodné náramky, ktoré zakúpila na nemenovanom eshope sme si od nej vzali a detailne ich preskúmali: Umelý kameň, ktorý bol v tomto prípade vydávaný za Lapis lazuli, je na trhu známy ako Sandstone („piesočný kameň“). Predáva sa v niekoľkých farebných prevedeniach a najbežnejšia je práve čierna varianta s tmavo modrými odleskami alebo aj oranžová farba so zlatými odleskami (Goldstone).

Sandstone
Goldstone

Nepoznáme síce presné materiálové zloženie výplne, ale pravdepodobne sa jedná iba o obyčajnú horninu alebo umelú zmes podobnú betónu, ktorá je potiahnutá farebným lakom obsahujúcim umelé trblietky. Fakt, že toto bolo vydávané českým predajcom za polodrahokam lapis lazuli ma doslova rozzúril, pochopila by som to niekde na ázijskom trhu, nie však v srdci Európy. Moje naštvanie bolo ešte umocnené sprievodným textom k náramku na predmetnom eshope, v ktorom sa píše o liečivých účinkoch lapis lazuli..

Náramok z pravého lápisu lazuli:

Spomínaný Sandstone je veľmi nepodarenou imitáciou Lapis lazuli, ak ho možno za ňu vôbec považovať. Na trhu sú však oveľa sofistikovanejšie napodobeniny Lapis, ktoré je zložité rozoznať od prírodného kameňa a dajú sa odhaliť napríklad skúškou tvrdosti (pravý Lapis lazuli možno poškrabať oceľou) či nanesením acetónu na povrch kameňa – prírodný kameň nestratí svoju farbu, ale umelý začne blednúť. Aj laik však má šancu rozoznať pravý a falošný Lapis lazuli čisto podľa vzhľadu:

  • Pravý Lapis lazuli má povrchové bodky zlatistej farby (prímes pyritu) a býva tiež občasne pretkaný bielymi nitkami.
  • Umelý Lapis jedno z vyššie spomenutých väčšinou postráda, prípadne má spomínané zlatisté fľaky podozrivo rovnako veľké či pravidelne usporiadané

Malachit

Ako ďalší typický príklad falšovania drahých kameňov možno uviesť malachit. Tento prírodný minerál definitívne patrí k tým drahším a preto sa stáva často terčom falšovania. Pre rozoznanie, či sa jedná o umelý či prírodný kameň, možno použiť tieto vodítka:
  • Pomerne ťažký, tvrdý a na dotyk studený kameň
  • Jeho zelené vzory sú nepravidelne usporiadané a okrem klasických pruhov obsahujú tiež rôzne kruhové tvary

Náramok z pravého malachitu:

41.0  s DPH

Falošný malachit je naopak špecifický pravidelnosťou jeho vzorov, ktoré vyzerajú tak trochu ako namaľované. Známa je tiež metóda, v rámci ktorej odpadové kusy malachitu v továrni rozomelú a zmiešajú ich so živicou, vďaka ktorej sa zmesi zlepia späť do tvaru korálikov. Takto vyrobené korálky však budú o dosť ľahšie ako korálky pravého malachitu. Určenie malachitu podľa vzoru chce trochu tréningu, a preto vám tu prinášame fotky pre predstavu:

 

Melónový turmalín

Ďalším kameňom v tomto diele je melónový turmalín. Tento minerál skutočne existuje, jedná sa však o vzácnu dvojfarebnú variantu turmalínu, kedy sú obe farby zastúpené v jednom kryštále, tak ako na priloženej fotke.

Výroba korálikov z takto vzácneho kusu minerálu je samozrejme nezmysel, preto odporúčame zbystriť, ak u predajcu uvidíte takto pomenovaný šperk – je dosť možné, že sa nebude jednať o melónový turmalín v pravom slova zmysle. Často môže ísť o klasický prírodný farebný turmalín, ale na trhu sú aj príklady, kedy sa jedná len o zafarbenú kremennú hmotu po vzore skla.

Náramok z pravého farebného turmalínu:

Najjednoduchším príkladom pre rozoznanie falošného turmalínu v minerálnom náramku môže byť: podozrivo nízka cena šperku z turmalínu v kombinácii s priehľadnosťou korálok. Priehľadné kryštály turmalínu sú spravidla používané pre drahokamový výbrus a ich cena je rádovo o dosť vyššia než u tých nepriehľadných. Možno teda povedať, že ak je väčšina korálok v turmalínovom náramku čisto priehľadných a cena za neho sa nepohybuje v rádoch tisícoch korún, s najväčšou pravdepodobnosťou sa nejedná o turmalín, ale o podvrh, najčastejšie napríklad spomínanú zafarbenú kremennú hmotu. Tá býva obchodne označovaná ako Cherry kremeň alias Čerešňový kremeň. Ak preferujete prírodné minerály všeobecne odporúčam vyhnúť sa všetkým kameňom, ktoré majú v názve ovocie (okrem jahodového kremeňa, ktorý môže byť prírodného pôvodu).

Pozrite sa na celú ponuku našich šperkov tu!