Dofarbené a syntetické minerály – alebo viete, čo kupujete? 1. diel

Vylepšovanie minerálov pridaním farieb alebo zahriatím, ktoré vyvolá zmenu farby, sprevádza ľudstvo stovky rokov do minulosti. Toto vylepšovanie prírodnej krásy, ktoré tu dlho bolo a ešte dlhšie bude, však nie je samo o sebe zlé. Ak zvážime, že napríklad niektoré minerály majú na planéte obmedzené zásoby a ľudský zásah je tu nutný pre uspokojenie svetového dopytu (napríklad citrín).
Čo je ale skutočne zlé je, či už úmyselné alebo neúmyselné klamanie koncových zákazníkov, ktorí napríklad často vôbec netušia, že náramok, ktorý roky nosia na ruke, je vyrobený kdesi v čínskej továrni zo zlepenej zmesi obyčajných hornín a umelého farbiva.
V Trimakasi sa zásadne snažíme pre Vás vyberať prírodné minerály, a ak sa v našej ponuke objaví dofarbený či syntetický kameň, upozorňujeme na to. Nešetríme ani na kvalite použitých minerálov a snažíme sa našu ponuku obohacovať o tie najkrajšie kamene, ktoré môže každý kontinent na planéte Zem ponúknuť, či už je to Jaspis z Austrálie, Kunzit z Madagaskaru, Serpentinit z Ruska alebo Kyanit z Brazílie.

Opalit

Opalit je jedným z mála syntetických kameňov, ktorý je často zamieňaný za dokonca dva prírodné kamene: mesačný kameň a vzácny opál.

Ide však len o umelé opalescentné sklo, podobné „mliečnemu sklu“, ktoré bolo prvýkrát vyrobené v 16. storočí v Benátkach a v 50. a 60. rokoch 20. storočia a rýchlo si získalo obľubu na celom svete. Rovnako ako „mliečne sklo“ sa syntetický Opalit vyrába zmiešaním prímesí, ako je oxid titaničitý, popol z kostí alebo dokonca kyanid, s roztaveným sklom.

Tigrie oko

Tigrie oko sa pomerne často dofarbuje umelými farbami, pretože aj po dofarbení si kameň zachová svoje hodvábne odlesky.
Prírodná farba tigrieho oka je prirodzene hnedej, žltej až zlatistej farby. Jeho vzácnejšia prírodná odroda Sokolie oko je najčastejšie v kombinácii modrej farby s čiernou a Orlie oko alebo tiež Mačacie oko sa vyskytuje v sivých odtieňoch. Tigrie železo je v podstate prírodná kombinácia tigrieho oka, červeného jaspisu a hematitu:

U akejkoľvek inej farebnej varianty tigrieho oka, ktorú objavíte na trhu, je veľká pravdepodobnosť, že je umelo dofarbená:

 

Tyrkys a Chryzokol

Pravý prírodný Tyrkys a Chryzokol sú pomerne vzácne a drahé minerály, čo z nich robí hlavný cieľ pre falšovanie. Veľa z toho čo môžete objaviť na trhu (obzvlášť ázijskom), je buď na tyrkysovú farbu zafarbený lacný minerál Howlit alebo v horších prípadoch zlepence omietky či rôzneho odpadového materiálu vzniknutého pri spracovaní drahých kameňov. Pozor tiež na tzv „Africký tyrkys“, ktorý je síce prírodným kameňom, nejedná sa však o drahý tyrkys, ale o zvláštnu odrodu jaspisu, o mnoho lacnejšieho minerálu.
Pozrite sa na nasledujúce porovnanie rýdzo prírodných minerálov so syntetickými či dofarbenými náhradami:

  vs

Jaspis

V poslednej dobe je na rozmachu veľmi obľúbená napodobenina tzv. „Cisárskeho jaspisu“ (Imperial jasper), jedná sa však väčšinou o syntetický, zafarbený kameň, ktorý prichádza na trh v mnohých farebných prevedeniach ako sú napríklad tieto:

Acháty

Terčom dofarbovania umelými farbami sú tradične acháty. Tie sa však aj v prírodnej podobe vyskytujú v mnohých farbách, jediným vodítkom pre laika pre rozoznanie je pokúsiť sa vyhnúť prehnane sýtym a neprirodzeným farbám ako sú napríklad tieto:

Pokračovanie už čoskoro v ďalšom diele 🙂